M&S

M&S
 
وبلاگ من وشما

مطالبی در مورد بیماری ایدز

قدم  اول :  عامل ویروس ایدز چیست؟ و چه عملکردی دارد؟

ویروس عامل بیماری اچ.آی وی  است که به محض ورود به اورگانیسم بدن این ویروس به گلبولهای سفید که نقش دفاعی بدن را بازی میکنند و ما را در برابر بیماری ها حفاظت میکنند , حمله می کنند و بسیار سریع شروع به زیاد شدن می کنند و کم کم تمامی نیرو و استقامت بدن را از بین می برند به طوری که بیمار شاید تنها از یک بیماری ساده مانند سرما خوردگی بمیرد بنابرین خود ویروس به تنهایی موجب مرگ بیمار نمی شود بلکه با ناتوان کردن سیستم دفاعی فرد آلوده  موحب مرگ می شود
ولی باید این را خاطر نشان کنیم که این ویروس بسیار ضعیف بوده و تنها در شرایط خاصی قادر به حیات است ولی وای به زمانی که ویروس وارد بدن انسان شود آن موقع تبدیل به هیولایی غیر قابل مهار خواهد شد که میزبان خود را طی مدتی (بستگی به پیشرفت بیماری و مصرف داروهای بیشگیری کننده از زیاد شدن ویروس دارد) از پای در خواهد آورد .

قدم دوم: تحولات عفونتی توسط ویروس


پس از آلوده شدن فرد توسط ویروس ایدز می تواند سالها بدون علایم بیماری سپری شود  و در طول این مدت بیماری بروز نکند اما بعد از اینکه متوجه شدیم آلوده به ویروس هستیم بسیار مهم و با اهمیت است که توسط یک متخصص و یا یک پزشک  تحت نظر قرار بگیریم و از داروهای بخصوصی استفاده کنیم .


در واقع ما امروزه درمان نهایی ایدز را نمی دانیم دارو ها تنها پیشرفت بیماری را بسیار کند می کنند و با قطع کردن دارو بیماری خودش را دوباره نشان خواهد داد و شروع به پیشروی سریع و حمله خواهد کردبعد از اینکه ما به این بیماری مبتلا شدیم ! در صورتی رعایت اصول پیشگیری را انجام ندهیم می توانیم ویروس را به دیگران منتقل کنیم .! انتقال می تواند همان موقعیت را برای فرد دیگری ایجاد کند حتی اگر شخص بیمار نشانه ای از بیماری نداشته باشد .

قدم سوم : راههای انتقال بیماری ویروس ایدز میتواند در مدت یک رابطه جنسی بدون محافظت (ابزار های کنترل )و یا از طریق خون یک شخص آلوده منتقل شود.

سوالات که ممکن است برای انسان پیش آید.

۱) در مدت یک رابطه جنسی:

یک مرد آلوده به ویروس می تواند بیماری را به زن منتقل کند . یک زن آلوده به ویروس می تواند بیماری را به یک مرد منتقل کندیک مرد آلوده به ویروس می تواند بیماری را به یک مرد منتقل کند.

۲)در مدت استفاده از یک سرنگ و یا یک سوزن که قبلا توسط یک شخص آلوده استفاده شده .
 وسیله ای است برای اتنقال خون آلوده بر جای مانده در سرنگ یا سوزن به شخص دیگر و ما در صورت استفاده از یان سرنگ آلوده به ویروس می شویم .حتی تمام ابزارهای برنده(چاقو تیغ …..) که موجب جراحت و تماس با خون آلوده می شود وسیله ای هستند برای انتقال بیماری به افراد دیگر !

۳)ویروس میتواند از طریق مادر الوده به فرزند منتقل شود در دوران حاملهگی ویا شیر دادن نوزاد یا زایمان

بنابرین راههای انتهال محدود و قابل کنترل است


۱) آیا در یک محیط کاری با شخص الوده به ایدز احتمال سرایت وجود دارد ؟
 در یک محیط کاری مانند اداره و یا در بخشهای مختلف اجتماع کارهای روزانه ای همچون دست دادن یا روبوسی کردن و یا در آغوش گرفتن و یا از نزدیک حرف زدن …….. موحب انتقال نمی شود بنابرین رفتار ما با شخص آلوده باید همچون یک فرد سالم باشد

 ۲) ایا استخر رفتن با شخص الوده به ایدز خطری برای سایرین ندارد؟
  ویروس در بدن شخص آلوده  با رابطه جنسی و یا انتقال مادر به جنین و نوزاد و یا انتقال از سرنگ آلوده و فراورده های خونی و یا تماس با خون فرد آلوده با داشتن زخم در بدن خود که خون فرد آلوده به روی زخم ما بریزد و یا استفاده از تیغ و وسایل آرایشی دارای نوک تیز و برنده قابل انتقال ا ست . پس نگرانی نداشته باشید و راحت با دوستتان به استخر بروید

۳)آیا همسر شخص آلوده  به ایدز با خوابیدن در یک مکان و در یک محیط مشترک در خطر این بیماری نیست؟
همسر ان فرد آلوده به ایدز تنها باید در مسایل جنسی و موارد گفته شده در بالا دقت مضاعفی انجام دهتد چرا که این خطر بیشتر آنها را تحدید می کند و در سایر موارد خطری وجود ندارد تنها استفاده از ... نباید فراموش شود حتی برای یک بار !!

۳)آیا حشرات مانند پشه این بیماری را منتقل می کند ؟
خوشبختانه حشره به خاطر مکیدن هیچگاه خون را به بدن فرد دیگر وارد نمی کند تنها خون را می مکد تاکنون موردی از انتقال بیماری بوسیله پشه گزارش نشده است.

۴) آیا در سلمانی ها و آرایشگاه ها احتمال انتقال ایدز از فرد آلوده به شخص سالم وجود دارد؟
متاسفانه خطر انتقال ویروس ایدز در این مکانها در صورت رعایت نکردن  نکات بهداشتی بسیار زیاد است به همین خاطرلازم است هر فرد برای خود لوازم شخصی جهت آرایش مو داشته باشد داشته باشد و در هر مراجعه با خود به آرایشگاه ببرد .و اگر در آرایشگاهی متوجه شدید که آرایشگر وسایلی مانند تیغ یا شانه یا قیحی را استریل نمی کند انجام این اعمال بهداشتی را به او آموزش بدهید  .  و اگر دیدید آن فرد بدون احساس مسیولیت به کارش به شکل گذشته ادامه می دهد در اولین فرصت  مرکز بهداشت را در جریان این امر قرار دهید ولی به خاطر بسبارید به آرایشگاهی بروید که اطمینان کافی به رعایت نکات بهداشتی را انجام می دهد .

  ۵) در صورت جراحت یک شخص آلوده چه باید انجام دهیم؟
در قدم اول فراموش نکنید که او هم انسان است و به کمک شما احتیاج دارد پس باید به او کمک کنید جراحت او برای شما مشکلی نخواهد داشت در صورت داشتن زخم و یا جراحتی در دست یا بدن خود شما بهتر است از دستکش استفاده کنید و بعد با خیال راحت به پانسمان و برطرف کردن زخم او بپردازید

 ۶)  آیا بیماری از طریق راههایی همچون روبوسی . دست دادن . عطسه کردن . صحبت کردن از نزدیک . و یا از طریق تلفن عمومی قابل انتقال است
خیر . در رفتار های عادی و روز مره خطری وجود ندارد


۷)  آیا استخر . دستشویی های عمومی و یا استفاده از حمام شخص آلوده موجب انتقال بیماری می شود؟
خیر تنها از طریق انتقال خون و سایر موارد قابل انتقال است

  ۸)  آیا این بیماری از طریق یک ظرف غذای مشترک و یا یک فنجان مشترک و یا وسایل شخصی قابل انتقال است؟
ظرف مشترک و فنجان مشترک خیر ولی وسایل مشترک مانند مسواک و برس احتمال انتفال بیماری وجود دارد چرا که گاهی به علت بیماری در دهان احتمال خونریزی وجود دارد و یا به علت نوک تیز برس و یا شانه ممکن است موجب جراحت پوست شده و مقدار کمی خون بیاید و همین مقدار اندک برای انتقال  بیماری کافی خواهد بود .


بنابرین بهترین کار استفاده از لوازم شخصی خودمان است
  ایدز 2
هنگامی که دنیا برنامه بهداشت برای همه تا سال 2000 را پیگیری می کرد و زمانی که جهانیان ریشه کنی آبله را جشن می گرفتند و غلبه بر بسیاری از بیماریها عفونی مانند فلج اطفال ، کزاز نوزادان ، دیفتری ، سرخک و کنترل بیماریهای واگیر را نوید می دادند ، ناگهان در سال 1981 نوعی بیماری عفونی ناشناخته در آمریکا ، اروپا ، استرالیا و آفریقا به نام ایدز گسترش یافت . با گذشت حدود 20 سال و صرف میلیاردها دلار هزینه علی رغم بسیاری پیشرفتها هنوز دانشمندان موفق به کشف واکسنی برای پیشگیری و دارویی برای درمان قطعی آن نشده اند . با گسترش ایدز در آمریکای جنوبی و آسیا ، این بیماری هم اکنون بصورت جهانگیر در آمده است . تخمین زده شده که در حال حاضر در حدود 6/33 میلیون نفر آلوده به ویروس ایدز در جهان زندگی می کنند و حدود 3/16 میلیون نفر نیز توسط این بیماری جان خود را از دست داده اند . تنها در سال 1999، 6/5 میلیون نفر مورد جدید به موارد آلودگی اضافه شده که حدود نیمی از آنها بین 15 و 24 سالگی هستند .

بیماری ایدز چیست؟
عامل بیماری ویروسی است به نام :Human Immuno Deficiency Virus یا (HIV)
ویروس نقض ایمنی انسان که به سیستم دفاعی بدن حمله می کند و باعث اختلال در فعالیت آن می گردد . بیشترین سلولهایی که درگیر می شوند ، لنفوسیتها هستند که جزو گلبولهای سفید می باشند .
نام بیماری ایدز (AIDS)از حروف ( Acquired Immuno Deficiency Syndrome ) گرفته شده است و به معنی سندرم نقص ایمنی اکتسابی است .
علائم بالینی بیماری ایدز چیست ؟

از زمان ورود ویروس به بدن تا زمان ظهور علائم بالینی به طور متوسط 10 سال طول می کشد ، در این مدت فرد آلوده به ویروس ایدز ظاهراً سالم بوده ولی می تواند عامل انتقال ویروس به دیگران باشد . این مسئله یکی از بزرگترین مشکلات برنامه مبارزه با ایدز است . این دوره را دوره بدون علامت می نامند .
با کاهش تدریجی نیروی دفاعی بدن ، شخص وارد مرحله ظهور علائم بیماری می شود . یکی از این علائم ، بزرگ شدن غدد لنفاوی به ابعاد نیم تا دو سانتیمتر است . تورم این غدد ، قرینه بدون درد و طولانی ( حداقل سه ماه ) است و بعد از چند ماه خود بخود بتدریج کوچکتر می شوند . سایر علائم شامل : اسهال و تب بیشتر از یک ماه ، کاهش وزن بدن به میزان ده درصد ، تعریق شبانه روزی و خستگی و بی حالی می باشد .
هیچیک از این علائم اختصاصی بیماری ایدز نیستند و ممکن است در جریان بیماری دیگر نیزعلائم مشابهی در فرد مشاهده گردد . سرانجام در مرحله نهایی به دلیل نقص کامل نیروی دفاعی بدن ، عفونتها و سرطانهای فرصت طلب ظاهر شده و شخص از پا در می آید . در برخی از بیماران ، یکی دو هفته بعد از ورود ویروس به بدن علائم مرحله حاد مانند : تب گلو درد ، بزرگی غدد لنفاوی ، درد مفاصل ، سردرد ، ضعف و بی حالی ، بی اشتهایی ، اسهال و استفراغ ظاهر شده و بعد از یک الی دو هفته خود بخود از بین می روند . این علائم شباهت کاملی با بسیاری از بیماریهای ویروسی دیگر دارد و معمولاً بیماری در این دوره تشخیص داده نمی شود . لیکن در صورت وجود رفتارهای پر خطر ( راههای سرایت ) در فرد ، به احتمال آلودگی به ایدز نیز باید توجه شود .

چگونه می توان بیمار مبتلا به ایدز را شناسایی کرد ؟

تشخیص آلودگی به ویروس ایدز، فقط با آزمایش خون میسر است که آن هم از زمان ورود ویروس به بدن انسان تا زمانی که شواهد آزمایشگاهی ظاهر شود ، بین 2 تا 16 ماه فاصله وجود دارد که به آن دوره پنجره گفته می شود . در این دوران فرد آلوده کننده است ولی هیچیک از علائم بالینی و آزمایشگاهی را ندارد .

ایدز چگونه سرایت می کند ؟

ایدز از سه راه قابل انتقال است :
1- تماس جنسی .
2- از راه انتقال خون و فرآورده های خونی .
3- از مادر به کودک .

1- آمیزش جنسی : 80 درصد آلوده شدگان به بیماری ایدز در دنیا به دلیل برقراری روابط جنسی با افراد آلوده به این بیماری مبتلا شده اند .
2- انتقال خون و فرآورده های خونی : بیماری ایدز از طریق انتقال خون و فرآورده های آلوده به ویروس قابل انتقال است . در اکثر کشورهای جهان خون و فرآورده های خونی را از نظر آلودگی به ویروس ایدز مورد بررسی قرار می دهند . پنج درصد از آلوده شدگان به ویروس ایدز از این راه آلوده شده اند .
هر وسیله تیز و برنده که بتواند در پوست یا مخاط خراش ایجاد کند یا وارد بدن شود مانند ابزار پزشکی و دندان پزشکی ، لوازم حجامت ، سوراخ کردن گوش ، ختنه ، خالکوبی ، طب سوزنی ، تیغ سلمانی و مسواک می تواند باعث انتقال ویروس گردد . این گونه وسایل باید یکبار مصرف باشند و یا حداقل به صورت مشترک استفاده نشوند .
در مورد وسایلی مانند وسایل دندانپزشکی و پزشکی که امکان چنین کاری نیست باید وسائل به خوبی استریل شده باشند .
مهمترین راه انتقال ویروس در ایران و برخی کشورهای دیگر جهان استفاده افراد معتاد از سرنگ یکدیگر برای تزریق مواد مخدر بوده است .
3- از مادر به کودک : سومین راه انتقال از طریق مادر به کودک در طول حاملگی و زایمان است . ثابت شده است که شیر مادر آلوده می تواند سبب انتقال ویروس از مادر به فرزند باشد .

راههای عدم سرایت :علی رغم جداسازی ویروس ایدز از بسیاری از ترشحات بدن مانند خون ، ترشحات جنسی مردانه و زنانه ، بزاق ، ادرار ، اشک ، عرق ، شیر مادر ، مایعات جنب ، صفاق مغزی نخایی ، سرایت در اثر تماس با همه آنها صورت نمی گیرد و فقط خون و ترشحات جنسی و شیر مادر عامل انتقال هستند . لذا ویروس ایدز از طریق عطسه ، سرفه ، بغل کردن ، دست دادن ، روبوسی ، استفاده از ظروف غذا خوری ، لباسهای دست دوم دیگران ، لمس میله اتوبوس ، گوشی تلفن و شنا در استخرهای عمومی قابل انتقال نیست .

ایدز در ایران :
اولین مورد ایدز در ایران در سال 1366 گزارش شد . این مورد یک کودک شش ساله مبتلا به بیماری هموفیلی بود که از فرآورده های خونی وارداتی استفاده می کرد . از آن پس تمام خونها و فرآورده های خونی اعم از داخلی یا وارداتی ملزم به آزمایش از نظر عفونت قبل از مصرف شدند .
این آزمایشات توسط سازمان انتقال خون ایران انجام می پذیرد . بنابر آخرین آمار موجود ، تا تاریخ اول فروردین ماه 1380 تعداد مبتلایان به ویروس HIV در کشور به 2382 مورد رسیده است . که حدود 65% آنان را معتادین تشکیل می دهند که از طریق استفاده از سرنگ و سوزن مشترک برای تزیرق مواد مخدر آلوده شده اند .
چه راههایی برای پیشگیری از ایدز وجود دارد ؟

1- با توجه به اینکه شایعترین راه سرایت در جهان از طریق آمیزش جنسی است بهترین راه پیشگیری از ایدز ، پایبندی به اصول خانوادگی و اجتناب از بی بند و باری جنسی است .
2- عدم استفاده مشترک از لوازمی که ممکن است در قسمتی از بدن بوسیله آنها خراش یا بریدگی ایجاد شود مانند : تیغ صورت تراشی ، خلال دندان یا مسواک .
3- استفاده از سوزن یا سرنگ یکبار مصرف برای تزریقات و استریل کردن کامل لوازم پزشکی و دندان پزشکی .

پرهیز از مواد مخدر ، اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ وسوزن مشترک که راه مهمی برای انتقال ویروس است . از طرف دیگر مصرف هر نوع ماده مخدر چه تزریقی و چه خوراکی ، حتی الکل ، چون باعث کاهش هوشیاری و خویشتن داری می گردد ، می تواند انسان را در برابر رفتارهای پر خطر قرار دهد .

آموزش :
یکی از مهمترین گروه های پر خطر ، جوانان می باشند و کسب آگاهی در زمینه کنترل و پیگشیری از ایدز جزو ضروریات آموزشی تمام کشورهاست .
آنچه باید جوانان و نوجوانان درباره ایدز بدانند :
- ایدز تاکنون درمان قطعی نداشته است .
- ایدز قابل پیشگیری است .
- ویروس ایدز می تواند توسط افرادی که در ظاهر سالم هستند نیز منتشر شود .
- ویروس ایدز از طریق برخوردهای اجتماعی مثل دست دادن ، غذا خوردن ، صحبت کردن ، حمام و توالت عمومی ، استخر شنا و ... منتقل نمی شود و نباید ازافراد آلوده یا مبتلا به ویروس ایدز وحشت داشت ، زیرا این بیماری تنها از راه رفتارهای پر خطر به انسان سرایت می کند و تماسهای معمول جامعه باعث انتقال بیماری نمی شود . پس ، از همدردی و حمایت خود نسبت به این بیماران و افراد آلوده به این ویروس دریغ نکنید .

ایدز3: برخی انسان ها ایدز نمی گیرند !

آلودگی به ویروس HIV موجب ابتلا به بیماری ایدز می‌شود‌ و اگر تکثیر این ویروس کنترل شود، فرد بیمار نخواهد شد. پژوهشگران دریافته‌اند سیستم‌ایمنی یک نفر از هر سیصد نفر قادر است ویروس ا‌چ‌ آی‌ وی را کنترل کند...


تاز ه ترین یافته پژوهشگران در مورد بیماری ایدز حاکی از آن است که برخی از انسان ها به طور طبیعی در برابر این بیماری ایمن هستند. این افراد در صورت ابتلا به ویرس ا چ آی وی، به بیماری ایدز مبتلا نمی شود. پژوهشگران دریافته اند که سیستم ایمنی بدن این افراد، تکثیر ویروس را کنترل می کند و با این کنترل مانع از هم پاشیدن مقاومت دفاعی بدن و ابتلا به بیماری ایدز می شود.

آزمایش خون افراد ایمن در برابر ایدز نشان می د هد که زمان آلوده شدن آن ها به ویروس اچ آی وی، شمار ویروس ها در خون شان به مراتب پایین تر از افرادی می ماند که این مقاومت طبیعی را ندارند. این مقاومت طبیعی پدیده نادری است. بر اساس تحقیقات اولیه پژوهشگران، از هر سیصد نفر، یک نفر به طور طبیعی یا ژنتیکی در برابر بیماری ایدز ایمن است.

پروتئینی که سلول های قاتل را خبردار می کند‎

 

مبتلایان به ایدز داروهایی مصرف می کنند که تکثیر ویروس اچ آی وی را کنترل می کند Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: مبتلایان به ایدز داروهایی مصرف می کنند که تکثیر ویروس اچ آی وی را کنترل می کندیک تیم تحقیقاتی بین المللی، برای دریافتن علت این مقاومت طبیعی، مجموعه ژنوم حدود هزار بیمار مبتلا به ایدز و دوهزاروششصد فرد آلوده به اچ ای وی اما ایمن در برابر ایدز را بررسی کرده و نتیجه این تحقیق را در مجله تخصصی ساینس منتشر کرده است.

پژوهشگران ابتدا در خون داوطلب شرکت کننده در این تحقیق، انواع علامت های کوچکی را جستجو کردند که زمان حضور ویروس اچ آی وی در خون دیده می شوند.

نتیجه نخست حاکی از آن است که شمار این انواع مختلف علامت های کوچک، در خون افرادی که در برابر ایدز ایمن هستند بیشتر است. این افراد کنترل کننده اچ آی وی نامیده شدند. پژوهشگران در ادامه تحقیقات خود متوجه شدند برخی از انواع این سیگنال های کنترل کننده، دارای پروتئینی هستند که وارد سلو ل های آلوده به اچ آی وی می شود و تکه ای از ویرس را جدا می کند.

این تکه سپس توسط سیگنال به سطح خارجی سلول آلوده کشیده شده و به آن می چسبد. به این ترتیب، سلول آلوده به ویروس نشانه گذاری می شود. این نشانه سلول های قاتل را خبردار می کند. این سلول ها، دسته ای از ‎سلول های سیستم ایمنی بدن هستند که سلول های بیمار یا آلوده بدن را از بین می برند. سلول های قاتل، ‎به سلول علامت گذاری شده حمله می کنند و با از بین بردن آن، مانع تکثیر ویروس اچ آی وی می شوند.

تفاوتی اندک، پاسخی اید ه ال برای مقاومت طبیعی

 

محل اتصال پروتئین به ویروس، در سیگنا ل های خون افرادی که در برابر ایدز ایمن هستند با دیگران اندکی تفاوت می کند. به نظر می رسد این تفاوت اندک پاسخی مناسب برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی است.

تحقیقات دیگری که در این زمینه صورت گرفته نشان دادند که ژن مخصوصی مسئول تولید این پروئین است. اما تاکنون روشن نشده بود که کدام ژن یا ژن ها در این روند دخیل هستند و سیگنا ل های دارای این پروتئین، چگونه مانع تکثیر ویروس اچ آی وی در خون می شوند. پژوهشگران امیداورند که با این یافته جدید، روشی برای جلوگیری از تکثیر ویروس اچ آی وی و در نهایت درمان موثر بیماری ایدز پیدا کنند.

"بروس والکر"، از انستیتو راگون در ایالت ماساچوست آمریکا و یکی از پژوهشگران تیم بین المللی تحقیقات می گوید:« تا زمان یافتن روش درمانی موثر یا واکسنی برای بیماری ایدز، راه درازی پیش داریم. در این راه، اما اکنون یک گام بزرگ به پیش برداشتیم.»امیدوارم تونسته باشم مطالبی خوبی برایتان نوشته باشمنوشته شده در تاریخ شنبه 27 آذر‌ماه سال 1389 توسط ali
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ ومطعلق به وبلاگ M&S است | طراحی : M&S
قالب وبلاگ

Ads by Ydc.ir خدمات وبلاگ نویسان جوان